Powiat radomszczański awansował w rankingu, ale na liście go nie znajdziecie

Dział: Aktualności
24/02/2021 - 16:23
Ranking Gmin i Powiatów - tak, jest coś takiego. Prowadzi go Związek Powiatów Polskich. Tak, taki związek też istnieje. Zbiera od wszystkich dane i na początku każdego roku prezentuje najlepszych. To znaczy 30 najlepszych. W tym roku znaleźliśmy się na 31 miejscu i powiatu radomszczańskiego na liście nie widać. A zabrakło odrobinę. Jak powiedział kierownik biura pormocji w starostwie, jakieś 110 punktów do 30 w zestawieniu powiatu koneckiego.

- A w tym roku nasz powiat uzyskał ponad 12 tys. punktów i w stosunku do rankingu sprzed dwóch lat awansowaliśmy o 8 miejsc - informował radnych podczas dzisiejszej sesji kierownik Arkadiusz Szczegodziński. - Wtedy nasz powiat był 39.

Jak czytamy w regulaminie rankingu - jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych powiatów w kraju, promowanie ich w skali kraju, a także integracja mieszkańców i środowisk samorządowych. My startujemy w kategorii powiatów od 60 do 120 tys. mieszkańców.

[CZYTAJ] Przed trzecią falą koronawirusa. Teraz musisz mieć maseczkę, szalik jej nie zastąpi

starostwo powiatowe w Radomsku budynek

Od 1 stycznia do 31 grudnia do 15 danego roku należy na adres mailowy przesyłać dane, przede wszystkim finansowe, na podstawie których przyznawane są punkty. A liczba zdobytych punktów decyduje o ostatecznym miejscu.

- My pewne dane możemy przekazać dopiero po 1 grudnia, a wtedy nie są one już brane pod uwagę i dlatego nasze miejsce jest właśnie takie - wyjaśniał radnym Arkadiusz Szczegodziński. - Ranking skonstruowany jest tak, że brane są pod uwagę dane z grudnia roku poprzedniego i 11 miesięcy roku, którego ranking dotyczy. Takie są zasady, i dlatego też takie są wyniki.

Radny PiS Paweł Chybalski, którego najbardziej interesowało, dlaczego powiat nie znalazł się wyżej, przyjął wyjaśnienia i życzył sukcesu, czyli wyższej lokaty, w kolejnych latach.