18 Jan

ŻBIK

„W nocy z 27 na 28 maja Żbik wyznaczył ośmiu ludzi z grupy między innymi i ja byłem i dał rozkaz: Żydów wystrzelać, mieszkania zdemolować, majątek zabrać i tak żeśmy zrobili.”
Dotarliśmy do archiwalnych dokumentów dowodzących, że to oddział Żołnierzy Wyklętych Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dokonał pogromu Żydów w Przedborzu w 1945 roku

***
20 czerwca 2018, sesja rady miasta Przedborza. Niespełna miesiąc po obchodach pogromu, które zorganizował w miasteczku radny powiatowy Arkadiusz Ciach. Ulicami przeszły wtedy osoby z tabliczkami „Sprawcy to my Polacy”, „27 V 1945 Hańba”, „Pogrom w Przedborzu”. Przewodniczący rady Krzysztof Zawisza oburza się na te obchody, mówi, że Ciach tworzy nową historię, że ani w Przedborzu, ani w Kielcach, do żadnego pogromu na Żydach nie doszło.
Poinformowana o tych wypowiedziach Ambasada Izraela sugeruje edukację historyczną.

***
Wersji wydarzeń jest kilka. Według jednych to był zwykły mord rabunkowy, innych - pogrom, jeszcze innych - egzekucja komunistycznych aparatczyków. Padają różne liczby zabitych: dziewięć osób, sześć, osiem. Zamordowano samych mężczyzn, albo mężczyzn oraz kobiety i dziecko. Zabici zostali wszyscy Żydzi mieszkający wtedy w Przedborzu, albo jedynie kilkoro z 300 przebywających wtedy w miasteczku.
Gdzie leży prawda?
Gazeta wystąpiła do Instytutu Pamięci Narodowej o dokumenty dotyczące tamtych wydarzeń. Wynika z nich jednoznacznie, że mordu dokonali żołnierze kompanii I batalionu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), dowodzonej przez Władysława Kołacińskiego, ps. Żbik. Jednego z Żołnierzy Wyklętych, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Żydzi nie byli funkcjonariuszami komunistycznymi. W akcji oddziałowi Żbika pomagali pracownicy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Cały tekst przeczytasz w najnowszym wydaniu Gazety Radomszczańskiej, e-wydanie dostępne na www.radomszczanska.pl

 

Komentarze   

+1 #1 Mirmas 2018-09-13 19:44
Ponoc Ub to byli Zydzi a tu ponagali w mordowaniu Zydow . Lipa. Z tekstu wynika ze ci Nsztowcy byli wspolpracownikami Ib bo im pomagali lub tamci im. Groch z kapustą ale Ipn robi wszystko aby zagmatwac prawde a prawda hest taka ze NSZowcy wymordowali i ograbili bezbronnych Zydow. Kasa byla im potrzebna wiadomo dluga podroz z Niemcami kosztowała.Ot zwykli bandyci nie zolnierze.6
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież